Każdy kto choć raz stał w życiu przed dylematem: chleb czy książka? zapewne zna ból towarzyszący czytaniu z pustym żołądkiem… Ja znam go bardzo dobrze. Nie raz fundusz przeznaczony na studencki obiad lądował w kasie antykwariatu lub księgarni… Może nie jestem finansistą i nie ukończyłam ekonomii, ale jest coś na czym znam się najlepiej – czytelniczy survival! 
Dziś, z okazji moich urodzin, chcę przedstawić Wam kilka sposobów na to, jak w prosty sposób powiększyć swoją biblioteczkę przy użyciu małego nakładu finansowego!
(uff, „nakład finansowy” jak to poważnie zabrzmiało.)
 
Scenariusz nr 1. Stoisz w jednej z należących do popularnej sieci księgarni i zastanawiasz się nad kupnem książki, choć wiesz, że nie masz wiele oszczędności. Stoisz tak i myślisz już kilka minut. Sytuacja zdaje się być patowa. Co dalej? 

 
Zadaj sobie 3 podstawowe pytania:

  • Czy naprawdę chcę przeczytać tę książkę?
Jeśli chcesz kupić tę książkę, ale wiesz, że nie starczy ci pieniędzy na coś ważniejszego, a co więcej nie jest to twój ukochany autor lub podręcznik bez którego nie dasz rady przygotować się do zajęć – odpuść. Kupisz ją po najbliższym zastrzyku gotówki. 

  • Czy w najbliższym czasie znajdę dla niej czas?
Jeśli wiesz, że nie znajdziesz czasu by przeczytać tę książkę w ciągu najbliższych trzech miesięcy, to możesz kupić ją za trzy miesiące. Proste, prawda? A jednak zawsze stajemy przed tym dylematem na nowo… bo „może jej nie będzie, a może skończy się promocja…”. Spokojnie. Rynek działa w taki sposób, że zawsze znajdzie się jakaś promocja! 😉 

  • Czy to odpowiednia cena?/Czy nie znajdę jej gdzie indziej w niższej cenie? 
To pytanie przekona chyba każdego, kto ma przysłowiowego „węża w kieszeni”. Po co mam wydawać 60zł na jedną książkę, skoro w innym miejscu za tę samą cenę mogę kupić trzy. Osobiście kupuję za pełną kwotę tylko wtedy, gdy chodzi o moją ulubioną serię lub autora i chcę mieć pewność, że dotrze do mnie szybko, będzie nieczytana, niezarysowana i bez żadnych uszczerbków na „zdrowiu”. Zazwyczaj, gdy zamawiam przedpremierowo lub kupuję na miejscu by dokładnie obejrzeć stan okładki… Moje ulubione tytuły muszą być w stanie idealnym – takie małe natręctwo. 😉
 

 
 
Scenariusz nr 2. Nie masz wielu oszczędności i wiesz, że Twoja sytuacja finansowa nie zmieni się w najbliższym czasie, ale kończą ci się książki, których jeszcze nie czytałeś, a w osiedlowej bibliotece nie ma już nic, czego wcześniej nie miałbyś w rękach. Co teraz?
 
  • Sprawdzaj oferty w marketach. 
Teraz czekam na wiadro hejtu. Zaraz podniosą się głosy, żeby pod żadnym pozorem nie kupować książek w biedronkach, auchanach czy innych carrefourach, bo to wykańcza małe księgarnie. Tylko… dlaczego? Jeśli mała księgarnia nie jest w stanie zaoferować mi książki w cenie, w której mogę sobie na nią pozwolić to nie widzę powodu, dla którego nie mając pieniędzy, na siłę miałabym kupować drożej. Tak działa rynek – wygrywa ten, który oferuje lepszą cenę. W dzisiejszych czasach i tak większość młodych ludzi woli zamawiać przez internet. Czym różni się zamawianie z internetowego outletu (zaraz do nich przejdę), od kupowania w markecie, który ma je z tych samych źródeł? 
No właśnie. Możecie nazwać mnie „typową Grażyną”, czy „Januszem czytelnictwa”, ale nie widzę powodu, dla którego mam swoimi oszczędnościami podbudowywać czyjś biznes, dla samej idei jego przetrwania. Przyznaję, że mnie też boli coraz mniejsza ilość malutkich, prywatnych księgarń, ale nie jestem w stanie poświęcić się tak daleko idącej działalności charytatywnej. Kupowanie książek w marketach to nie wstyd, ale przejaw konsumenckiego rozsądku.

  • Przeglądaj ksiegarnie i outlety internetowe.
Książki na kilogramy, całe trylogie za symboliczne 10zł, czy nowości wydawnicze sprzed 3 miesięcy z obniżką 20zł?! Proszę bardzo! Między innymi tego rodzaju oferty znajdziemy na popularnych portalach sprzedających przecenione książki. Czasem są to egzemplarze poekspozycyjne, czasem mające lekkie zadrapania lub zabrudzenia, a czasem w stanie wręcz idealnym. Jedynym minusem tego typu rozwiązań (o ile nie przeszkadza Wam, że książka może nie być w stanie idealnym i nietkniętym), jest fakt, że często trzeba polować na swoje ulubione tytułu w nadziei, że a nuż się pojawią. Myślę jednak, że dla kogoś komu zależy na jak najniższych wydatkach będzie to jednak idealne rozwiązanie.
Tanie książki znajdziecie np. w składnicy księgarskiej, taniej książce i dyskoncie książkowym „Aros”.
 
  • Antykwariat nigdy nie wyszedł z mody!
I nie tylko antykwariat. Starsi panowie rozkładający koce z książkami na pchlich targach, stoiska z używanymi książkami czy antykwariaty to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy przed zakupem muszą mieć książkę w rękach. W takich miejscach można nie tylko spotkać stare i zniszczone, ale także nowe i nigdy nieczytane książki w bardzo atrakcyjnych cenach. Co więcej, zawsze istnieje spora szansa, że jeśli ładnie się uśmiechniemy, to starszy pan spuści nam z ceny kilka symbolicznych złotóweczek, tzw. „na kawę”. 😉 Opcja świetna szczególnie dla tych, którzy lubią się targować! 

  • Odkryj nowe biblioteki!
Jeśli Twój portfel stał się pokrytym plątaniną pajęczyn terrarium dla kątników, a wąż z kieszeni już od dawna przymiera śmiercią głodową, to rozwiązanie będzie idealne. Osiedlowa biblioteka już nie wystarcza? Jedź do miejskiej! Tam też nie ma nic co mogłoby Cię zainteresować? Sprawdź bibliotekę szkolną/uczelnianą! Przeczytałeś wszystkie ulubione kryminały? Sięgnij po romans, albo po fantastykę! Nigdy nie wiesz, co może kryć się pod etykietką, którą przyczepia się książce wrzucając ją do konkretnego gatunku. Gwarantuję Wam, że nawet największy fan romansów może zakochać się w horrorze, jeśli tylko trafi do niego sposób, w jaki został on napisany. 😉 
W niektórych bibliotekach można też spotkać akcje typu „książka za 1 zł” lub „książka za książkę”.
 
A jakie są Wasze sposoby na tanie kupowanie? Macie jakieś triki, którymi możecie się podzielić?  😉 
Share This