W tym roku wszystko jest inne niż do tej pory. Znacznie więcej osób spędzi ten halloweenowy wieczór samotnie bądź w niewielkim gronie najbliższych przed telewizorem. Niezależnie od tego czy zatrzymała Was w domu kwarantanna, choroba czy zdrowy rozsądek przygotowałam dziewięć propozycji filmowych idealnych na dzisiejszy wieczór.
Dom na Przeklętym Wzgórzu (1959)
Dom na Przeklętym Wzgórzu to amerykański film grozy z 1959 roku. Frederick Loren, właściciel domu i ekscentryczny bogacz, proponuje sporą sumę kilku zdesperowanym i pilnie potrzebującym gotówki osobom. Ten, kto zdecyduje się spędzić noc w nawiedzonej rezydencji i dotrwa świtu otrzyma nagrodę. Klasyka horroru, która spotyka się z tyloma głosami krytyki co zachwytu, zdecydowanie warta poznania. Film doczekał się remake’u w 1999 roku, w którym klimat bardziej przypomina „typowy amerykański horror” i nie trzyma w napięciu tak, jak oryginał. Dlatego zdecydowanie polecam Wam produkcję z końca lat 50-tych.
Źródło obrazu: Reynold Brown, Public domain, via Wikimedia Commons
Ptaki
Kolejny dreszczowiec, jednak dużo bardziej znany i doceniany dzięki wyjątkowej reżyserii Alfreda Hitchcocka – mistrza suspensu. Historia Melanie, która zauroczona postacią przypadkowo spotkanego mężczyzny decyduje się kupić dla niego dwie papużki. Kiedy przyjeżdża do nadmorskiej miejscowości, w której ma nadzieję zastać mężczyznę zostaje zaatakowana przez mewę. Wkrótce coraz więcej ptaków przejawia nietypowe zachowania, na które zdaje się nie być wytłumaczenia. Wisząca w powietrzu tajemnica i zagrożenie spadające z nienacka od jednych z najbardziej niewinnych istot znanych człowiekowi. Tej klasyki wstyd nie poznać, dlatego nawet jeśli nie wybierzecie jej na halloweenowy seans, to koniecznie wpiszcie ją na listę do nadrobienia.
Amerykański Instytut Filmowy uznał „Ptaki” za 7. najlepszy thriller wszechczasów
Źródło obrazu: Copyrighted by Universal Pictures Co., Inc.., Public domain, via Wikimedia Commons
Psychoza
Kolejny film wyreżyserowany przez Hitchcocka. To historia Marion, sekretarki która przywłaszcza sobie 40 tysięcy dolarów by uciec do swojego ukochanego i rozpocząć z nim nowe życie. W drodze stara się zacierać za sobą wszystkie ślady. Jej plan pali na panewce, kiedy trafia do motelu Bates, prowadzonego przez budzącego niepokój Normana, mężczyznę zajmującego się w wolnych chwilach wypychaniem ptaków. Norman mieszka w pobliskim domu wraz ze swoją władczą i nieustępliwą matką. W ślad za Marion wyrusza jej siostra oraz prywatny detektyw wynajęty przez właściciela skradzionych pieniędzy. Odkrywają, że ślad po Marion urwał się w motelu, nie mogą spocząć dopóki nie odkryją całej prawdy…
To co wyróżnia Psychozę to niezapomniana muzyka, która wprowadza widza w głęboki niepokój, który absorbuje bez reszty i zmusza do myślenia nad możliwymi rozwiązaniami zagadki. Oglądając Psychozę po raz pierwszy wiesz, że coś jest „nie tak”, ale nie jesteś pewien co. Moim zdaniem to sprawia, że film jest wyjątkowy, nie sposób go przejrzeć. To jeden z najlepszych filmów jakie kiedykolwiek powstały.
Źródło obrazu: English: Designed by Macario Gómez Quibus. „© Shamley Productions, Inc.”, Public domain, via Wikimedia Commons
Bates Motel (2013)
Serial jest prequelem Psychozy, opowiada o młodości Normana Batesa i rozwija wątek jego relacji z matką. Historię bohaterów poznajemy od momentu śmierci męża Normy Bates. Po tragicznym przeżyciu kobieta kupuje motel i wraz z synem zaczyna prowadzić rodzinny biznes. Niestety wkrótce okazuje się, że nowa autostrada znacząco ograniczyła liczbę odwiedzających. Kobieta zauważa, że u jej syna zaczynają rozwijać się nietypowe skłonności, które przeradzają się w chorobę psychiczną. Znakomity i trzymający w napięciu obraz dysfunkcyjnej relacji opartej na źle rozumianej miłości oraz zazdrości.
To na pewno nieco przydługa propozycja, bo serial ma 5 sezonów po 10 odcinków każdy. Zdecydowanie warto go obejrzeć, nawet jeżeli nie macie ochoty poznawać samej Psychozy (ale naprawdę powinniście).
Źródło obrazu: https://www.filmaffinity.com/us/film333640.html
Rebeka
Ponadczasowa opowieść o kobiecie, która pracując jako służąca bogatej damy zakochuje się (z wzajemnością) w Maximie de Winter, bogatym wdowcu i właścicielu jednej z najznamienitszych posiadłości w Anglii. Jako nowa pani de Winter razem z mężem jadą do rodzinnego Manderley, gdzie oboje muszą zmierzyć się z echem przeszłości, bowiem obecność byłej żony Maxima – Rebeki, widoczna jest na każdym kroku. Pełna niepewności i kompleksów kobieta stara się dorównać wyobrażeniu idealnej pani de Winter, czym nie raz komplikuje swoje relacje nie tylko z mężem, ale też z panią Danvers – zaborczą gospodynią, która co rusz przypomina jej o tym jak dalece różna jest od dawnej miłości męża. Stopniowo odkrywa, że szczegóły śmierci poprzedniej partnerki Maxima nie są spójne, a jej ukochany nie zamierza dzielić się z nią swoją historią.
„Rebeka” to ekranizacja powieści brytyjskiej pisarki Daphne du Maurier, którą po raz pierwszy zekranizował Alfred Hitchcock w 1940 roku. W sumie doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najnowsza zadebiutowała w październiku 2020 na Netflixie.
Źródło obrazu: https://www.filmweb.pl/film/Rebeka-2020-839879/posters
Stranger Things
Tej jednej z najpopularniejszych produkcji Netflixa ostatnich lat chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Opowieść o grupce dzieciaków z małego miasteczka na amerykańskiej prowincji podbiła serca widzów z całego świata trafiając nie tylko unikalną i ciekawą fabułą, ale także bezbłędnie oddając klimat lat 80-tych XX wieku. Jeśli jakimś cudem nie znaleźliście jeszcze czasu na nadrobienie Stranger Things, teraz jest najlepsza pora.
To historia Jedenastki, dziewczynki o nadprzyrodzonych zdolnościach, która ucieka z rządowego laboratorium i spotyka paczkę przeciętnych dzieciaków, z których jeden zniknął w tajemniczych okolicznościach. Niewielkie miasteczko staje się epicentrum wydarzeń, których natura wymyka się poza rozumienie przeciętnego człowieka.
Źródło obrazu: https:/ www.filmweb.pl/serial/Stranger+Things-2016-750359/posters
Nawiedzony dwór w Bly
Nawiedzony dwór w Bly to znakomity dreszczowiec od Netflixa, w którym nic nie jest oczywiste. Dani Clayton to młoda nauczycielka, która zatrudnia się jako guwernantka w posiadłości w Bly. Pod jej opieką znajdują się Flora i Miles, rodzeństwo które po śmierci rodziców zostało pod opieką wiecznie nieobecnego wuja i troskliwej gospodyni. Oprócz Dani, dzieci i gospodyni w domu codziennie przebywają także kucharz Owen i ogrodniczka Jamie. Szybko okazuje się, że tak wielki i stary dom jak rezydencja w Bly musi mieć swoją mroczną tajemnicę. Za niewyjaśnionymi wydarzeniami które mają miejsce stoi szereg nadprzorodzonych wydarzeń, które pozornie zdają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego. Stopniowo jednak wraz z poznawaniem historii poszczególnych postaci odsłania się przed nami prawdziwa wizja tego, co rzeczywiście dzieje się w domu. To niezmiernie romantyczna i wzruszająca historia o duchach, przeznaczeniu i miłości silniejszej niż śmierć. Armosfera niezdefiniowanego zła, które wisi nad bohaterami przywołuje ciarki na karku niemal w każdym odcinku. Tajemnicza zjawa bez twarzy, zamaskowany duch i samobójstwo poprzedniej guwernantki to tylko część strachów, z którymi musi zmierzyć się Dani.
Tutaj nic nie jest oczywiste, a prawdziwą historię odkryjecie dopiero na końcu opowieści, dlatego jeśli lubicie zawikłane tajemnice i nieoczywiste rozwiązania ten serial Was nie zawiedzie.
Źródło obrazu: https://www.filmweb.pl/serial/Nawiedzony+dw%C3%B3r+w+Bly-2020-833907/posters
Dark
Jeżeli lubicie nieoczywiste historie połączone z lekkim science-fiction to zamiast po Nawiedzony dwór w Bly sięgnijcie po Dark.
Podróż w czasie, skomplikowane relacje czterech rodzin których historie splatają się ze sobą na przestrzeni lat. Niewyjaśnione samobójstwo oraz tajemnice skrywane przez lata po kątach, a do tego wisienka na torcie – wątek poróży w czasie, który idealnie dopełnia całości i przyciąga swoją zagadkowością sprawiając, że nie sposób się od niego oderwać. Całość estetycznie zachwyca i nawiązuje do klimatu lat 80-tych. To jeden z seriali, których nie możecie przegapić, nawet jeśli nie sięgniecie po niego z okazji Halloween, to nadrobić go stanowczo wypada.
Ten niemieckojęzyczny serial produkcji Netflixa doczekał się 3 sezonów, a całość oceniana jest bardzo wysoko przez krytyków z całego świata. Unikalny klimat i trzymające w napięciu sceny zasługują na wyjątkowe wyróżnienie w tym zestawieniu.
Źródło obrazu: https://www.filmweb.pl/serial/Dark-2017-771383/posters
Dziecko Rosemary
Młode małżeństwo wprowadza się do starej tajemnicy o niepokojącej historii. Rosemary po zjedzeniu deseru od dziwnie zachowujących się sąsiadów nie czuje się najlepiej i doznaje koszmarów. Niedługo później kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, w trakcie której znacząco traci na wadze, niknie w oczach a do tego wzmaga się u niej apetyt na krwiste mięso. Rosemary jest bardzo zaniepokojona swoim stanem i dziwnym zachowaniem męża i sąsiadów, postanawia skonsultować się z lekarzem którego sama wybiera. Kiedy dochodzi do rozwiązania dowiaduje się, że dziecko nie przeżyło porodu, ma jednak podejrzenia, że została oszukana…
To pierwszy i zarazem najważniejszy film Romana Polańskiego jaki nakręcił w Stanach Zjednoczonych. Ekranizacja powieści Iry Levina stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych horrorów i przeszła do historii kina jako wybitny klasyk.
Źródło obrazu:https://www.filmweb.pl/film/Dziecko+Rosemary-1968-1104/posters
Jakie jeszcze filmy dorzucilibyście do tego zestawienia? Dawajcie znać w komentarzu.