7 rzeczy, które pomogą Ci zostać lepszym pisarzem!

 
Tego bloga założyłam by pisać o książkach, ale także innych swoich pasjach, a jedną z nich jest  właśnie pisanie. Dziś chcę wam przedstawić kilka sposobów na rozwinięcie swoich pisarskich zdolności. Nie uważam się za wybitnie uzdolnionego pisarza. Jestem totalnym amatorem i mam trudności z dokończeniem tego za co się zabiorę. Wielokrotnie szukałam sposobu na poprawienie swojego stylu i pamiętam jak często poddawałam się i zamykałam pusty dokument nie zapisując nawet słowa. Poniżej prezentuję kilka przydatnych źródeł i sposobów, które bardzo mi pomogły zarówno w przełamaniu się aby coś naskrobać jak i w doskonaleniu własnego stylu.
Mam nadzieję, że coś z tego przy da się i wam w rozwijaniu swoich umiejętności.


 
 


Poradniki

Pisanie jest rzemiosłem więc nie nauczysz się go z książek. Nie ma wzoru na idealną powieść, ale czytając poradniki znajdziesz w nich wiele przydatnych wskazówek. Poradników pisania jest mnóstwo i trudno określić, który z nich jest najlepszy, gdyż promują różne metody konstrukcji fabuły, światów czy bohaterów. Wszystko zależy od tego, czego po nim oczekujesz. Poniżej zamieszczam więc dwa o których słyszałam najlepsze opinie i z których zdarzyło mi się korzystać.
 
  • Dwight V. Swain – Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować.
  • Stephen King – pamiętnik rzemieślnika. Ta pozycja nie jest typowym poradnikiem, ale zbiorem wspomnień doświadczonego pisarza, pełnych przydatnych wskazówek.

 

 

 

Kursy
 
Na rynku istnieje wiele ofert kursów, zarówno stacjonarnych jak i tych on-line. Jeśli chodzi o kursy stacjonarne to nigdy w takim nie uczestniczyłam więc nie będę wypowiadać się w temacie o którym nie mam zielonego pojęcia. Nie znam też nikogo kto mógłby o tym opowiedzieć.

Nie wiem co mną wtedy kierowało, ale raz postanowiłam spróbować czegoś nowego i korzystając z promocji wzięłam sobie darmowy kurs na popularnej platformie e-learningowej. Zawiodłam się trochę bo nie dowiedziałam się wiele ponad to co wiedziałam wcześniej (a obszernej wiedzy w tym temacie nie posiadałam). Program kursu rozłożony był na kilkanaście lekcji po 2-3min każda. To co przekazał mi instruktor spokojnie można było zmieścić w jednym kilkunastu-minutowym filmie. Cena właściwa (około 20 euro) była zdecydowanie zbyt wygórowana biorąc pod uwagę fakt, że w sumie całość kursu ma długość jednego wykładu i są to zupełne podstawy podstaw. Myślę, że gdybym zapłaciła normalną cenę to byłabym nieźle wkurzona otrzymując taką zawartość.
 
Uczcie się więc na moich niedoszłych błędach! Nigdy nie kupujcie kursu w ciemno. Nigdy!
 

Jeśli zależy wam na kursie internetowym – sprawdźcie najpierw jaka szkoła go organizuje, przeczytajcie uważnie opinie na forach. Warto także sprawdzić jakie kwalifikacje ma osoba prowadząca kurs i jaki jest jej dorobek jako autora.


 
YouTube
 
Fani dobrej fantastyki znają zapewne Brandona Sandersona – dwukrotnego laureata nagrody Hugo, uznawanego za mistrza w kreowaniu światów…
Co jeśli powiem Wam, że możecie uczyć się od samego mistrza?
Za darmo?
Na YouTube możemy znaleźć nagrania z wykładów na temat kreatywnego pisania jakie prowadził w ramach Brigham Young University. Wykłady dostępne są w języku angielskim.

YouTube to istna kopalnia świetnych wykładów na temat pisania. Warto poświęcić trochę więcej czasu i pooglądać różnych autorów, dowiedzieć się jak oni widzą proces twórczy i jakie porady chcą nam przekazać. 
 
 
 
 Strony internetowe

 
My pisarze (chciałam to powiedzieć chociaż raz w swoim życiu!), mamy to do siebie, że lubimy pisać… ale nie koniecznie o samym pisaniu. Nie istnieje wiele stron, które rzeczywiście poruszają problematykę dla twórcy ważną, a jeśli już to dość szybko przechodzą w zapomnienie, są porzucane zarówno przez autorów jak i czytelników. Poniżej kilka ciekawych pozycji jakie udało mi się znaleźć:
 
Spisek Pisarzy – według mnie najlepsze polskojęzyczne źródło. Czytuję od kilku lat i znajdujące się tam porady i ćwiczenia wiele mi dały.
 
Jeżeli chodzi o strony anglojęzyczne to ciekawe zestawienie znalazłam na coppyblogger.com. Jego autor stworzył zbiór naprawdę przydatnych stron!
 
Od siebie dorzucę jeszcze blog NowNovel. Znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawych artykułów.


 
Czytaj


Spotkałam się kilkukrotnie z opinią, że nie da się nauczyć pisania poprzez czytanie i całkowicie się z tym twierdzeniem nie zgadzam. Czytając można nauczyć się bardzo wiele, trzeba tylko wiedzieć JAK czytać. Często kiedy czytam powieść i jakiś fragment szczególnie mocno mną wstrząśnie myślę sobie, „kurcze, jak on/ona to robi, że tak mną trzepło?” Wracam wtedy do tego fragmentu i analizuję szczegółowo w jaki sposób autor zbudował napięcie, jak stworzył tak dynamiczne dialogi, etc. Ten sam sposób analizy odnieść można do całej powieści, nie tylko dobrych fragmentów. W jaki sposób przedstawieni są bohaterowie? Co sprawia, że historia jest tak wciągająca? Co daje autorowi wybór tego rodzaju narracji, czy nadaje większą dynamikę? Myślę, że w ten sposób każda książka da wam odrobinę większe pojęcie na temat konstrukcji fabuły, bohaterów, dialogów i wszystkiego co każda książka mieć powinna.

 Inspiracja

 
Pisać można o wszystkim. Nie ma głupich pomysłów bo dobrą historię można stworzyć ze wszystkiego. Kto w to nie wierzy niech przeczyta sobie jak powstał „Codex Alera”.
Kiedy utykam w miejscu i nie potrafię ruszyć dalej robię sobie chwilę odpoczynku i przeglądam pinteresta, tumlblra, artstation, youtube, a nawet wikipedię (ciekawą zabawą może być wybranie opcji „losuj artykuł”) i tym podobne strony w nadziei, że któryś z postów pobudzi moją wyobraźnię. Inspiracją może być wszystko – piosenka, obraz, rysunek, cytat. Nie działa? Wyjdź na spacer i przyglądaj się życiu. Dokąd biegnie ta pani z czerwoną parasolką? Dlaczego ten kot ma naderwane ucho? Gdzie być uciekł gdyby w tym miejscu zaczęła gonić cię horda zombiaków?
Inspiracja może pojawić się zawsze i wszędzie, a pobudzając swoją wyobraźnię sprawicie, że przyjdzie do was wtedy kiedy tego potrzebujecie. 
 
 Pisz. Pisz. Pisz.


Nie ma łatwiejszego sposobu na poprawienie swoich umiejętności niż praktyka. Dzięki ćwiczeniom wyrobisz sobie pióro i z każdym tekstem będzie Ci coraz łatwiej. Więc czemu nadal tu siedzisz? Do dzieła!Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 komentarzy “7 rzeczy, które pomogą Ci zostać lepszym pisarzem!”